Decemberben megkaptuk az első szövetmintát a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájáról egy laphámsejtes nyelvkarcinóma formájában.
A laphámsejtes karcinóma (SCC) a szájüregben előforduló rák leggyakoribb típusa. Gyakran az úgynevezett laphám dysplasiából alakul ki, amely sok évig jelen lehet mielőtt laphámrákká alakul át.
A dohányzás, az alkoholfogyasztás, a krónikus gyulladásos állapotok és az immunszuppresszió mind növelik a laphámrák kialakulásának kockázatát. Emellett, ritka esetekben, az olyan magas kockázatú fertőzések is okozhatnak szájüregi laphámrákot, mint a humán papillomavírus (HPV).
A diagnózist általában egy kis szövetminta eltávolítása (biopszia) után állítják fel. A szövetmintát ezután egy patológushoz küldik, aki mikroszkóp alatt megvizsgálja. A legtöbb beteg ezután egy második eljáráson esik át, amely során eltávolítják a teljes daganatot.
A patológusok a szájüreg laphámsejtes karcinómáját három grádusra osztják – jól, közepesen és rosszul differenciált – attól függően, hogy a laphámsejtek mennyire hasonlítanak a normálishoz mikroszkóp alatt vizsgálva. A grádus meghatározása azért fontos, mert a magasabb grádusú daganatok (közepesen és rosszul differenciált daganatok) agresszívabban viselkednek és nagyobb valószínűséggel terjednek át a test más részeire.